Post Image

Osviežujúca bazová limonáda

14. mája 2018

Baza čierna je každému známa rastlina a práve máme obdobie kvitnutia. Ja milujem jej chuť a preto sme sa vybrali s priateľkou natrhať kvety tejto voňavej rastliny a pripravili sme si osviežujúcu limonádu. A tak sa podelím s receptom aj s vami, je to naozaj jednoduché:

Potrebujeme:

Kvety bazy čiernej

Citróny alebo limetky

Trstinový cukor alebo med

Iné bylinky, ako žihľava, mäta, tymián

Postup prípravy: 

Kvety bazy čiernej odstrihneme od stoniek, opláchneme a dáme do veľkej nádoby. Pridáme nakrájané citróny alebo limetky, cukor alebo pre zdravšiu verziu med, zalejeme studenou vodou a premiešame.  Množstvo surovín je individuálne, my napríklad veľmi nesladíme, aby to bolo čo najzdravšie a pridávame viac citrónov pre sviežosť. Pre rozmanitejšiu chuť, môžete pridať aj rôzne bylinky. Táto limonáda chutí výborne podávaná iba s bazou, ale žihľava, mäta, alebo aj tymián skvele dopĺňajú chuť a arómu limonády.

Všetky suroviny stačí vylúhovať 24 hodín, opäť limonádu dobre premiešajte, potom preceďte cez sitko a v chladničke vydrží nápoj aj niekoľko týždňov. Pre ešte intenzívnejšiu chuť, môžete samozrejme vylúhovať aj dlhšie, stačí občas limonádu premiešať, aby sa vám nezačali tvoriť plesne. My na to však nemáme trpezlivosť, ledva vydržíme jeden deň, vďaka tej vône by sme to najradšej vypili všetko hneď 🙂

Verím, že aj vám táto surovina krásne rozvonia domov a že vám nápoj zachutí tak, ako nám! Na zdravie 🙂