Post Image

Špania Dolina, pravdepodobne najkrajšia dedinka na Slovensku

3. júla 2018

Iba 11 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna banícka obec Špania Dolina. A hoci už od konca 19-teho storočia sa v baniach neťaží medená ruda, stopy baníckej histórie tu nachádzate na každom kroku. Obec leží vo výške 728 m.n.m. a ľahko sa sem dostanete autom alebo autobusom z Banskej Bystrice. Stále tu žije okolo 200 obyvateľov, aj keď mnohí využívajú staré chalupy iba ako víkendové obydlia.

Medzi najväčšie lákadlá Španej Doliny nepochybne patria banícke pamiatky. Cez najvýznamnejšie miesta vás prevedie náučný chodník Špania Dolina, ktorý je vhodný aj pre najmenších turistov. Prostredníctvom neho navštívite Dennú štôlňu aj štôlňu Mann, haldu Maximilián odkiaľ si dosýta vychutnáte panoramatický výhľad na celé okolie obce. Náučný chodník neobchádza ani šachty Maximilián či Dolná Ludovika a celá okružná trasa vám bude trvať asi 2 a pol hodiny.

Keď nechcete ísť vyznačenou trasou, poprechádzajte sa pomedzi staré domy baníkov, každý jeden je unikátny a krásny sám o sebe. Je v tom aj kus dobrodružstva, keďže kľukaté cestičky pomedzi domy vedú často popod konáre stromov a vy ste celý čas v napätí, aká krása bude za ďalším rohom 🙂

Pri niektorých domoch domáci prichystali posedenie aj pre návštevníkov, tak sa nehanbite, sadnite si a popýtajte sa na ich históriu, každý vám určite rád porozpráva príbehy starých rodičov. Ak budete mať šťastie, tak možno uvidíte aj babičky čipkárky. Špania Dolina patrí medzi najvýznamnejšie obce Slovenska, čo sa čipkárstva týka.

Obec bola kedysi preslávená po celej Európe bohatými náleziskami medenej rudy, dnes ponúka prekrásne, ničím nerušené horské prostredie s bohatou faunou a flórou. Vyskytuje sa tu množstvo liečivých rastlín ako napr. repík, plavúň, komonica lekárska a tak isto mnoho drobných zvierat a vtákov cez medveďa, vlka, rysa a krahulca.

So svojím okolím je skutočnou turistickou lahôdkou, ktoré sa vyznačuje množstvom prístupných turistických chodníkov a rôznych cyklotrás, v blízkom okolí sa nachádzajú Šachtičky, Turecká, Staré Hory a Donovaly.

Najkrajšie výhľady budete maž z haldy Maximilián, kde si vychutnáte krásu celej obci s pohľadom na dolinu a kostol Premenenia Pána. A dám vám ešte tip: večer je z haldy Maximilián nádherný pohľad na západ slnka nad okolitou krajinou. Aj fotografia vyššie bola zachytená práve z tohto miesta. Na halde je aj ohnisko, ideálne miesto na spojenie výletu s opekačkou s priateľmi a rodinou. Pre mňa je Špania Dolina jednou z najkrajších dedín na Slovensku, ak sa aj vám páči, budem rád, ak budete článok zdieľať na sociálnych sieťach. A ak ste ju ešte nenavštívili, verím, že týmito fotografiami a textom namotivujem aj vás túto malebnú obec navštíviť.