Post Image

Tip na výlet v okolí Banskej Bystrice: Králický vodopád

6. júla 2018

Králický vodopád, alebo po správnosti Farebný vodopád, môžeme nájsť neďaleko obce Králiky, ktorá je východiskom pre túry do Kremnických vrchov. Nenáročnú prechádzku k vodopádu, môžete začať z dvoch miest. Kratšia je priamo z obce Králiky, kde pri obecnom úrade zabočíte z hlavnej cesty doľava a zaparkujete auto pod kamenným bralom. Odtiaľ pôjdete už pešo dole po ceste k potoku, kde uvidíte turistickú značku k vodopádu. Táto trasa je fajn najmä v zime, keď prechod celým náučným chodníkom by bol naozaj náročný. Touto trasou sa dostanete k vodopádu približne za 15 minút.

 

Nad Farebným vodopádom v Králikoch

 

Druhá trasa, ktorou nás prevedie náučný chodník, začína medzi obcami Tajov a Králiky,  pod najostrejšou zákrutou tesne pred Králikmi. Po pravej strane uvidíte neprehliadnuteľnú turistickú tabuľu, kde je aj rozšírená cesta a dostatok miesta na zaparkovanie viacerých vozidiel. Ak by ste chceli ísť k vodopádu mestskou dopravou, je výhodné vystúpiť na poslednej zastávke v Tajove (Rôtovo) a ďalej ísť peši po hlavnej ceste, smer Králiky. Ďaleko to nie je ani od prvej zastávky v obci Králiky (garáž).

Farebný potok cestou ku Farebnému vodopádu

Od informačnej tabule sa vyberieme na druhú stranu cesty, kde nás turistický smerovník navedie žltou trasou do lesa na náučný chodník naprieč Králickou tiesňavou až k Farebnému vodopádu. V tomto smere je jej hodinové absolvovanie aj najvýhodnejšie, pretože najkrajšia časť sa návštevníkom zaslúžene odhalí až na záver. Trasa vedie proti prúdu Farebného potoka, ktorý sa prediera úchvatnými skalnými bralami. Cestou niekoľkokrát prejdete aj samotným potokom pomocou pekných drevených mostíkov alebo lávok.

Drevený mostík cez Farebný potok cestou ku Králickému vodopádu

Terén je počas väčšiny roka ľahko priechodný, avšak na konci jesene opadané lístie sťažuje chôdzu chodníkom, a môže byť klzký, a pre starších alebo deti náročnejší. Samozrejme v zime treba byť obzvlášť opatrný a zhodnotiť svoje schopnosti. Dávku dobrodružstva môžu dopriať popadané stromy, vďaka ktorým sa môžu preliezaním a podliezaním vyšantiť deti aj dospelí 🙂 Najnáročnejší je úsek na konci, pri zostupe k samotnému Králickému vodopádu. Pri suchom počasí ho však s opatrnosťou zvládnu aj deti. Pokiaľ je mokro, odporúčam zobrať so sebou turistické paličky, alebo si pomôcť trčiacimi koreňmi stromov. Odmenou za hodinový výkon bude svieži vlhký vzduch, upokojujúci zvuk padajúcej vody a čarokrásny pohľad na sedemmetrový Farebný vodopád.

Farebný vodopád pod Králikmi

Po zvládnutí tejto trasy sa nevracajte naspäť tou istou cestou, ale pokračujte popri chatovej oblasti do obce Králiky, kde narazíte na prístrešok a ohnisko na opekanie, a môžete zakončiť tento pekný výlet s pohodovým posedením s priateľmi a rodinou. Cez obec trvá cesta naspäť k parkovisku asi pol hodinku popri hlavnej ceste. Verím, že sa vám tento výlet bude páčiť a budem rád, ak ho budete odporúčať aj známym, zdieľaním na sociálnych sieťach 🙂